fbpx

Болки

bolki-apteka

Како да се победи болката   Сè поголем број луѓе секојдневно се соочуваат со проблеми кои главно се последица на долготрајно седење и недоволно движење.   Автор Владимир Пантиќ   Во зависност од типот на оптоварувањето на кое сме изложени, како и од генетските предиспозиции, проблемите може да се јават во вратниот дел од ’рбетот, грбот и рамениот појас.   Миогени и вертеброгени причини Повеќето проблеми поврзани за вкочанетост и болка во овие делови...

Read More
ishijas-apteka-dna-anni-farm

Причини, симптоми и лекување   Статистиката покажува дека во развиените земји дури 50-80 насто од населението почувствувало болка во грбот.   Автор д-р Јелена Биџиќ.   Лумбоишијалгија (ишијас) е синдром кој се манифестира со болка во долниот дел од грбот, долж едната или двете нозе. Болката во крстот , после главоболката е најчеста појава кај човечката популација. Ишијасот е термин за воспаление на нервус ишијадикус. Ишијадикус е најголем периферен нерв во...

Read More
grcevi-vo-nozete

Аларм за тревога или не Марија Стаменковиќ   Постојат многу причинители за грчеви во нозете. Тие можат да бидат стеснување на крвните садови и лоша циркулација, дисбаланс на електролити, недостиг од магнезиум и калиум, системски болести како што се мултиплекс склероза, заболувања на штитната жлезда и бубрезите, пренапрегнатост на мускулите која настанува како последица од вежбање, оштетување на нервите, долго стоење, ладна вода и ниска температура, дехидрација, бременост,...

Read More
bolni-zglobovi

Непријатни и потенцијално опасни   Утринска вкочанетост и болката при движење пациентите обично ја препишуваат на замор или настинка. Важно е да се реагира на време и да посетите лекар пред промените на зглобовите да станат неповратни. Автор: Владимир Пантиќ     Остеоартритис е еден од најчестите здравствени проблеми и се карактеризира со уништување на ’рскавицата на зглобовите. Ова за последица има отежнато изведување на движење со болка, или потполна вкочанетост...

Read More
konopni-proizvodi-dna-anni-farm

  Ја одржува природната хидратација, ја негува сувата и атопична кожа и ја намалува вкочанетоста во мускулите и зглобовите.   Коноп (Cannabis sativa L.) е една од неколкуте видови на растенија откриени пред илјадници години. Потекнува од Централна Азија, а потоа и во други климатски подрачја. Растението се користело за производство на храна и козметика бидејќи содржи масла, протеини, јаглени хидрати и др важни состојки. Семето од коноп...

Read More
konop-za-aktiven-zivot-DNA-Anni-Farm

Уверете се во благотворното дејство на производите од коноп.   Лековитите својства на канабисот или позната кај нашиот народ како коноп биле познати уште во древна Кина, а за нејзиното благотворно дејство знаеле и Египќаните и старите Грци, Викинзите, и многу други народи. Интересно е да се наведе дека има две врсти на билки едната има психосоматски својства, а другата нема и се користи за добивање на...

Read More

Постојат огромен број на задоволства и активности кои се добри за вашето здравје-како на пример планинарење, прошетки во парк, до разни други активности кои го прават животот поинтересен и поубав. Меѓутоа тоа не го практикувате. Ги одбивате поканите за прошетки, на спортски активности не ни помислувате. Постојано се жалите нешто ве мачи: напнатост во мускулите, зглобовите и тетивите, вкочанетост, ревматизам…? Време е да се стави...

Read More