fbpx

Имунитет

zdravje-zdrava-hrana-apteka-dna-annifarm-skopje

Практично, корисно, вкусно Потребно е само малку труд за секојдневните оброци на работа да ги направиме поздрави и поразновидни.   Автор Билјана Божовиќ   Комбинацијата од секојдневно седење на работното место со грицки, брза храна и оброци од блиската пекарница претствува сигурен пат кон вишок килограми. Ова, пак, е идеална основа за развој на бројни заболувања, од кардиоваскуларни болести, преку болки во грбот до дијабетес. Затоа следен пат кога ќе...

Read More
vitamin-b

Против замор и исцрпеност Лејла Беговиќ   Нашиот организам не може сам да ги произведе витамините од Б-група, па треба да се внесуваат со исхрана и/или консумирање суплементи. Тие учествуваат во растот и развојот на клетките и преносот на нервните импулси, важен се елемент за создавање и подигннување на животната енергија, за нормална работа на имунолошкиот, срцевиот и системот за варење, како и за здравјето на ноктите, косата...

Read More
kako-da-ja-zgolemite-energijata-vo-prolet-apteka-dna-anni-farm-betty

Душан Гољиќ   м-р по фармација   Заморувањето и чувството на тежина и замор кои се карактеристични за почетокот на пролетта, се надминуваат со здрава исхрана богата со витамини и минерали и со физичка активност, но и со суплементи, посебно ако поради темпото на живот не сме во можниост секогаш да се придржуваме до правилата за здрав начин на живот, или сме изложени на стрес и зголемени напори. Во...

Read More
bremenost-vitamini-apteka

  И мајката и бебето да добијат сè што им е потребно   При советување на пациентите за адекватен внес на сите биоактивни материи, фармацевтите посебно внимание придаваат на препорачаните дневни внесови на нутриенти во бременост.   Автор Душан Гољиќ м-р по фармација     Витамините, минералите, простите шеќери, есенцијалните масни и аминокиселини претставуваат неопходни нутриени во физиолошките процеси. Потребите на организмот не се константни, туку се менуваат во зависност од надворешните и внатрешните...

Read More
алергии

Избегнувајте контакт со полен   Во април алергиските реакции може да бидат предизвикани од јоргован, тегавец и трева, но и од листопадните дрвја – брест, јасен, топола, врба, платан, бреза, орев, даб, како и од зимзелените стебла на бор, смрека, ела и тиса, па престојот во парк, во шума и  ливада е ризичен за лицата склони на пролетни, поленски алергии   д-р Ивана Беговиќ-Лазаревиќ спец. по епидемиологија   Будењето на природата во...

Read More
магнезиум-аптека-скопје-дна-анни-фарм

Ретко кој човек денес може да се пофали со добро психофизичко здравје, вишок енергија, опуштени мускули, добра концентрација и ,,јаки“ нерви. Всушност, ретко кој организам е снабден со доволна количина магнезиум, минерал од клучна важност за целокупното оптимално здравје на современиот човек.   Магнезиумот активира повеќе од 300 ензими во телото, што го прави неопходен за правилно функционирање на бројни метаболистички процеси.  Здравјето на нервниот, мускулниот и кардиоваскуларниот...

Read More
antioksidant-dna-anni-farm

Чувари на нашето здравје Душан Гољиќ м-р по фармација   Антиоксиданти има во црното грозје, боровинките, капинките, малинките, агрумите, доматите и друго овошје и зеленчук, а може да се земаат и во облик на суплементи како што се витамините А, Е и Ц, бета-каротин, коензим Q10, селен, манган и други.   Организмот е совршена машина. Без разлика дали сме на студена улица или на топол морски брег, клеточната активност е насочена...

Read More
vitamin-c-dna-anni-farm-soveti

Против инфекции и за јакнење на имунитетот Наташа Филиповиќ   Превенцијата на различни инфекции, посебно во зимскиот период, кога сме повеќе изложени на бактерии и вируси бидејќи повеќе време поминуваме во затворени простории со други луѓе и во принцип сме помалку физички активни отколку во топлите месеци, се постигнува со внес на витамин Ц, кој е многу важен  и за јакнење на нашиот имунитет.   Витаминот Ц, познат и како...

Read More
5-pricini-za-namalen-imunitet-dna-anni-farm

Како да знаете дека имунитетот ви е намален и треба да се погрижите за негово јакнење? Некои симптоми јасно ќе ви дадат до знаење дека вашата борба со патогените не оди баш како што треба.   Ова се некои од симптомите на кои треба да обрнете внимание:   1. Замор   Хроничниот замор е знак за намален имунитет. Нормално е да се заморите од напорна работа, вежбање или слична состојба за...

Read More
med-dna-anni-farm

Драгоцена природна состојка   Од дамнешни времиња се познати лековитите својства на медот. Меѓутоа, речиси исто толку трае и неговата употреба во козметички цели.   Медот се користи во исхраната на човекот уште од времето на неолитот. Веќе во стариот Египет доаѓаме до податоци за организирано одгледување пчели, а овој многу корисен инсект бил и задолжителен дел од знаците нацртани на гробниците на фараоните. Уште тогаш медот е употребуван...

Read More