fbpx
 

Совети и предлози

masnotii-vo-krvta

Кога се корисни, а кога се штетни   Душан Гољиќ м-р по фармација   Човечкиот организам е како машина: го троши горивото кое му го даваме, се развива, произведува енергија и го отфрла непотребното. Живеејќи во забрзано секојдневие, земаме брзи залчиња храна во движење, само да ја намалиме гладта. Ретко размислуваме за квалитетот на намирниците кои ги внесуваме. Дури ако здравствени проблеми нè натераат да посетиме лекар, присилени сме да...

Read More
алергии

Избегнувајте контакт со полен   Во април алергиските реакции може да бидат предизвикани од јоргован, тегавец и трева, но и од листопадните дрвја – брест, јасен, топола, врба, платан, бреза, орев, даб, како и од зимзелените стебла на бор, смрека, ела и тиса, па престојот во парк, во шума и  ливада е ризичен за лицата склони на пролетни, поленски алергии   д-р Ивана Беговиќ-Лазаревиќ спец. по епидемиологија   Будењето на природата во...

Read More
магнезиум-аптека-скопје-дна-анни-фарм

Ретко кој човек денес може да се пофали со добро психофизичко здравје, вишок енергија, опуштени мускули, добра концентрација и ,,јаки“ нерви. Всушност, ретко кој организам е снабден со доволна количина магнезиум, минерал од клучна важност за целокупното оптимално здравје на современиот човек.   Магнезиумот активира повеќе од 300 ензими во телото, што го прави неопходен за правилно функционирање на бројни метаболистички процеси.  Здравјето на нервниот, мускулниот и кардиоваскуларниот...

Read More
antioksidant-dna-anni-farm

Чувари на нашето здравје Душан Гољиќ м-р по фармација   Антиоксиданти има во црното грозје, боровинките, капинките, малинките, агрумите, доматите и друго овошје и зеленчук, а може да се земаат и во облик на суплементи како што се витамините А, Е и Ц, бета-каротин, коензим Q10, селен, манган и други.   Организмот е совршена машина. Без разлика дали сме на студена улица или на топол морски брег, клеточната активност е насочена...

Read More
grcevi-vo-nozete

Аларм за тревога или не Марија Стаменковиќ   Постојат многу причинители за грчеви во нозете. Тие можат да бидат стеснување на крвните садови и лоша циркулација, дисбаланс на електролити, недостиг од магнезиум и калиум, системски болести како што се мултиплекс склероза, заболувања на штитната жлезда и бубрезите, пренапрегнатост на мускулите која настанува како последица од вежбање, оштетување на нервите, долго стоење, ладна вода и ниска температура, дехидрација, бременост,...

Read More
vitamin-c-dna-anni-farm-soveti

Против инфекции и за јакнење на имунитетот Наташа Филиповиќ   Превенцијата на различни инфекции, посебно во зимскиот период, кога сме повеќе изложени на бактерии и вируси бидејќи повеќе време поминуваме во затворени простории со други луѓе и во принцип сме помалку физички активни отколку во топлите месеци, се постигнува со внес на витамин Ц, кој е многу важен  и за јакнење на нашиот имунитет.   Витаминот Ц, познат и како...

Read More