fbpx

tetivi Tag

grcevi-vo-nozete

Аларм за тревога или не Марија Стаменковиќ   Постојат многу причинители за грчеви во нозете. Тие можат да бидат стеснување на крвните садови и лоша циркулација, дисбаланс на електролити, недостиг од магнезиум и калиум, системски болести како што се мултиплекс склероза, заболувања на штитната жлезда и бубрезите, пренапрегнатост на мускулите која настанува како последица од вежбање, оштетување на нервите, долго стоење, ладна вода и ниска температура, дехидрација, бременост,...

Read More
bolni-zglobovi

Непријатни и потенцијално опасни   Утринска вкочанетост и болката при движење пациентите обично ја препишуваат на замор или настинка. Важно е да се реагира на време и да посетите лекар пред промените на зглобовите да станат неповратни. Автор: Владимир Пантиќ     Остеоартритис е еден од најчестите здравствени проблеми и се карактеризира со уништување на ’рскавицата на зглобовите. Ова за последица има отежнато изведување на движење со болка, или потполна вкочанетост...

Read More
konopni-proizvodi-dna-anni-farm

  Ја одржува природната хидратација, ја негува сувата и атопична кожа и ја намалува вкочанетоста во мускулите и зглобовите.   Коноп (Cannabis sativa L.) е една од неколкуте видови на растенија откриени пред илјадници години. Потекнува од Централна Азија, а потоа и во други климатски подрачја. Растението се користело за производство на храна и козметика бидејќи содржи масла, протеини, јаглени хидрати и др важни состојки. Семето од коноп...

Read More

Постојат огромен број на задоволства и активности кои се добри за вашето здравје-како на пример планинарење, прошетки во парк, до разни други активности кои го прават животот поинтересен и поубав. Меѓутоа тоа не го практикувате. Ги одбивате поканите за прошетки, на спортски активности не ни помислувате. Постојано се жалите нешто ве мачи: напнатост во мускулите, зглобовите и тетивите, вкочанетост, ревматизам…? Време е да се стави...

Read More