fbpx

zdravje Tag

zdravje-zdrava-hrana-apteka-dna-annifarm-skopje

Практично, корисно, вкусно Потребно е само малку труд за секојдневните оброци на работа да ги направиме поздрави и поразновидни.   Автор Билјана Божовиќ   Комбинацијата од секојдневно седење на работното место со грицки, брза храна и оброци од блиската пекарница претствува сигурен пат кон вишок килограми. Ова, пак, е идеална основа за развој на бројни заболувања, од кардиоваскуларни болести, преку болки во грбот до дијабетес. Затоа следен пат кога ќе...

Read More
zdravo-srce

д-р Јелена Стефановиќ спец. по општа пракса   Старата мудрост вели „дека е подобро да се спречи, отколку да се лекува“. Многу болести може да се избегнат, а здравото срце да се одржи со превенција, односно со здрав животен стил кој не само што не го загрозува здравјето, туку и го унапредува.   Современиот живот не ни остава многу време да се занимаваме со себе и со своето здравје. Луѓето...

Read More
ishijas-apteka-dna-anni-farm

Причини, симптоми и лекување   Статистиката покажува дека во развиените земји дури 50-80 насто од населението почувствувало болка во грбот.   Автор д-р Јелена Биџиќ.   Лумбоишијалгија (ишијас) е синдром кој се манифестира со болка во долниот дел од грбот, долж едната или двете нозе. Болката во крстот , после главоболката е најчеста појава кај човечката популација. Ишијасот е термин за воспаление на нервус ишијадикус. Ишијадикус е најголем периферен нерв во...

Read More
магнезиум-аптека-скопје-дна-анни-фарм

Ретко кој човек денес може да се пофали со добро психофизичко здравје, вишок енергија, опуштени мускули, добра концентрација и ,,јаки“ нерви. Всушност, ретко кој организам е снабден со доволна количина магнезиум, минерал од клучна важност за целокупното оптимално здравје на современиот човек.   Магнезиумот активира повеќе од 300 ензими во телото, што го прави неопходен за правилно функционирање на бројни метаболистички процеси.  Здравјето на нервниот, мускулниот и кардиоваскуларниот...

Read More
grcevi-vo-nozete

Аларм за тревога или не Марија Стаменковиќ   Постојат многу причинители за грчеви во нозете. Тие можат да бидат стеснување на крвните садови и лоша циркулација, дисбаланс на електролити, недостиг од магнезиум и калиум, системски болести како што се мултиплекс склероза, заболувања на штитната жлезда и бубрезите, пренапрегнатост на мускулите која настанува како последица од вежбање, оштетување на нервите, долго стоење, ладна вода и ниска температура, дехидрација, бременост,...

Read More
vitamin-c-dna-anni-farm-soveti

Против инфекции и за јакнење на имунитетот Наташа Филиповиќ   Превенцијата на различни инфекции, посебно во зимскиот период, кога сме повеќе изложени на бактерии и вируси бидејќи повеќе време поминуваме во затворени простории со други луѓе и во принцип сме помалку физички активни отколку во топлите месеци, се постигнува со внес на витамин Ц, кој е многу важен  и за јакнење на нашиот имунитет.   Витаминот Ц, познат и како...

Read More
soveti-za-pobrz-rast-na-kosata

Милица Алексиќ   Без разлика на полот и годините, косата во просек за еден месец расте помеѓу еден и пол до два сантиметра. Меѓутоа, на нејзиниот побрз раст може да влијаат многу фактори. Затоа ви даваме неколку совети со помош на кои косата за пократко време може да ви биде подолга и поубава.   Здрава исхрана: Избалансираната исхрана, богата со витамини А, Б, Ц, Е, минерали – селен, магнезиум, железо,...

Read More
респираторни-инфекции-дна-анни-фарм-совети

Како да се заштитиме   Се препорачува избегнување подолг престој во затворени простории со многу луѓе, често проветрување и миење раце, престанок со пушење, внес на свежо овошје и зеленчук, цинк, магнезиум и витамин Ц, како и физичка активност   д-р по медицински науки Дејан Димиќ спец. по пнеумофизиологија   Респираторните инфекции се предизвикани од различни микроорганизми ‒ вируси, бактерии и габички. Од акутни респираторни инфекции на горните и долните респираторни патишта...

Read More
med-dna-anni-farm

Драгоцена природна состојка   Од дамнешни времиња се познати лековитите својства на медот. Меѓутоа, речиси исто толку трае и неговата употреба во козметички цели.   Медот се користи во исхраната на човекот уште од времето на неолитот. Веќе во стариот Египет доаѓаме до податоци за организирано одгледување пчели, а овој многу корисен инсект бил и задолжителен дел од знаците нацртани на гробниците на фараоните. Уште тогаш медот е употребуван...

Read More
so-dete-na-zimuvanje

Забавата на отворено го чува здравјето   Загреани, непроветрени простории во градинките, игротеките и училиштата се идеално место за размножување вируси и бактерии, па затоа неоправдано ја обвинуваме зимата за тоа што малите деца се разболуваат.   Автор д-р Радмила Косиќ   Зима, зима е па што… зборувале нашите баби поттикнувајќи ги децата да се радуваат на зимските волшепства. Кај нас зимите не се долги, ни толку студени за да стравуваме...

Read More